Domov > Novinky > Obsah

Proces výroby hodvábnej tkaniny

Nov 25, 2019

Prvý krok: Silk Reeling


Hodváb sa extrahuje z kokónu a stáva sa surovinou pre túto látku. Kokon môže extrahovať asi 1 000 metrov kakaového hodvábu a niektoré kukly a hodváb sa zlúčia do surového hodvábu. Proces extrakcie kokónu priadky morušovej z hodvábu sa nazýva navíjanie. Pôvodnou metódou navíjania hodvábu je namočenie kokonov do horúcej hrncovej polievky a ich navinutie rukou. Hrniec a kôš sú originálne zariadenia na navíjanie hodvábu. Proces extrakcie kokónu priadky morušovej z hodvábu sa nazýva navíjanie.


Druhý krok: tkanie


Po spracovaní je surové hodváb rozdelené na osnovné a útkové nite a prepletené s určitými pravidlami organizácie, aby sa vytvorila hodvábna tkanina, to znamená tkanie. Výrobné procesy všetkých druhov hodvábnych tkanín nie sú rovnaké. Všeobecne sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií: surové a varené.


Surové tkanie spočíva v tom, že osnovná a útková priadza je vyrobená z tkaniny bez farbenia a farbenia. Nazýva sa „zelené hodváb“ a potom sa farbené hodváb farbí na hotové výrobky. Tento spôsob výroby je lacný a krátky proces, ktorý je hlavným spôsobom výroby hodvábu.


Zrenie sa vzťahuje na farbenie osnovných a útkových nití pred tkaním a po dokončení nie je potrebné farbiť alebo farbiť až do dokončenia hotových výrobkov. Táto metóda sa používa najmä na výrobu vysokokvalitných hodvábnych textílií, ako sú brokát, taffeta atď.


Pred tkaním je potrebné dobre pripraviť, napr. Namáčanie zmäkčovadla sericínu, zlepšenie vlastností produktu, prímesi priadze a nite a deformovanie, navíjanie a tak ďalej. Zároveň, pretože absorpcia vlhkosti z hodvábu je silná, je potrebné vykonať prácu odolnú voči vlhkosti. V súčasnej dobe sú hlavnými automatickými tkáčskymi stavmi, ktoré sa používajú pri hodvábnom tkaní: vodné tkáčske stavy na výrobu syntetických nekonečných vlákien a rapírové stavy na výrobu žakárových textílií.


Tretí krok: farbenie a konečná úprava


Proces výroby zohráva dôležitú úlohu pri výrobe hodvábu. Pretože iba pomocou technológie farbenia a konečnej úpravy môžeme znova objaviť svoje obľúbené farby a vzory na slepom pokuse, takže textília je umeleckejšia. Tento proces zahŕňa najmä štyri procesy: rafináciu, farbenie, tlač a konečnú úpravu surového hodvábu a tkaniny.


(1) rafinácia


Hodváb pozostáva z dvoch monofilov, ktorých hlavným telom je hodváb a vonkajšou vrstvou je sericín. Väčšina pigmentov, olejov, voskov a anorganických solí existuje v sericíne. Tieto nečistoty majú veľký vplyv na tlač a farbenie, preto sa musia pred farbením odstrániť. V dlhodobej praxi si ľudia osvojili vlastnosti sericínu, ktorý sa ľahko rozpustí v horúcej vode pomocou chemického činidla alebo enzýmu, a slabosť sericínu používajú na zahrievanie sochory alebo surového hodvábu na zmesový roztok obsahujúci mydlo (alebo syntetický detergent). ) a sódy (uhličitan sodný) a po zahriatí sericín hydrolyzovať. Po takejto rafinácii odstráňte sericín a zachujte hodváb a odstráňte nečistoty, ako sú pigment, tuk, vosk atď., Aby ste získali čisté produkty bieleho hodvábu. Surové hodváb po odplynení sa nazýva varené hodváb. Stupeň odplynenia surového hodvábu závisí od výrobných požiadaviek.


(2) zafarbené


Po rafinácii vstúpi jasne biely hodváb do fázy farbenia. Farbenie je výroba farbív a priadky morušovej, zeleného hodvábu a iných chemických reakcií tak, aby sa hodváb vyfarbil rôznymi farebnými technológiami. Pretože hodváb je bielkovinové vlákno a nie je odolný voči alkáliám, malo by sa farbenie vykonávať v kyslom alebo takmer neutrálnom farbive. V súčasnosti sú hlavnými farbivami používanými pre hodvábne tkaniny kyslé farbivá, reaktívne farbivá, priame farbivá a kypové farbivá. Farbenie pomocou kyslých farbív je jasnejšie. Po vyfarbení katiónovým fixačným činidlom sa môže zlepšiť stálosť produktu pri praní. Farbenie reaktívnymi farbivami má dobrú stálosť pri praní na hodváb. Spôsoby farbenia textílií sa líšia v závislosti na rozmanitosti textílií, ako je krep alebo priadza zafarbená lanom alebo prepadom, zatiaľ čo textilné, hodvábne a saténové látky sú farbené alebo farbené plocho.


(3) tlač


Konieckoncov, farba je monotónna. Okrem farbenia ľudia používajú tlačiarenskú technológiu aj na farbenie hodvábu. Tlač sa týka procesu tlačenia farbív na látku podľa vzorov a farieb. Bežne používané tlačové procesy zahŕňajú priamu tlač, tlač a farbenie. Priama tlač znamená priamu tlač farebnej pasty cez sieťotlačové platne na hodvábne tkaniny. Je to jedna zo základných metód tlače a dá sa tlačiť spolu s rôznymi farbivami. Vykladacia tlač, tiež známa ako vyrezávaná tlač doštičiek, je proces využívajúci extrakciu a farbenie bieleho činidla. Pred tlačou a farbením sa hodvábne tkaniny zafarbia kyslými farbivami a reaktívnymi farbivami s azo štruktúrou a na farebnom hodvábu sa na vzor tlačia rytiny (extrakcia) vyrobené z rytín obsahujúcich deštrukčný pigment. Po parnej pare sa vytvorí základná farba tlačovej buničiny. Predstavuje bielu farbu, nazývanú „rezby biele“.


1. nákup a nákup zručností


(1) odlíšiť od vzhľadu: vzhľad vysokokvalitného hodvábu má perleťovú farbu a má difúzny lom svetla. Čistite niekoľko nečistôt, hodvábnu cestu usporiadajte a poriadne; a kvalita hodvábu je často spôsobená pridaním chemikálií, ako je bielidlo, a jeho vzhľad je bledo biely, nie lesk a lesk, viac nečistôt, zámena hodvábnej cesty.


(2) zo zmyslu pre dotyk: vysoko kvalitný priadka morušová cíti sa mäkký, klzký, bohatý a elastický, žiadna tvrdá hmota, ale spodné hodváb je hrubý a pružný, vlhký, stonok kakaa, kus kakaa, kus kakaa, roztavenie kukly je relatívne viac , Hodváb s mastnou alebo plesňovou vôňou je horší.


3. Rozlišujte od horiaceho stavu: keď horí skutočné hodváb, okamžite sa zmení na popol a rýchlo horí. Po spálení je sypká sivá a má chlpatú pálivú vôňu.


4. Odlišujte od pevnosti vlákien: čím lepšia je hodváb, tým lepšia kvalita. Pokiaľ je vlákno priadky morušovej napnuté, čím dlhšia je kvalita, tým lepšia je kvalita. Spravidla je možné hodiť hodváb morušového viac ako 100 centimetrov.


Na rozpustenie testu použite 84 dezinfekčného prostriedku. Pokiaľ ide o čisté hodváb, vložte ho do 84 dezinfekčného prostriedku. Po 35 minútach sa hodváb postupne dezinfekčným prostriedkom rozpustí.