Domov > Novinky > Obsah

História šálu

Nov 26, 2019

Na staršej šálke obyvateľov Naxi bol na hornej časti krku ovčej kože symetrický päťpalcový disk s priemerom asi päť palcov. Na disk boli vyšívané rôzne vzory s farebnými hodvábnymi niťami. V spodnej časti krku z ovčej kože je ozdobená siedmimi sadami malých ozdobných kotúčov s priemerom asi tri palce, ktoré sú ešte vyšívané farebnými vzormi. Každý malý disk má stred zavesený z dvoch strán a troch nožov a má celkom štrnásť semišových nití. Jarmo sa zrúti, to znamená, ovčie fúzy.


Na pergamene šošoviek Naxiho ľudí sú teraz dva väčšie disky, ktoré predstavujú slnko a mesiac. Sedem menších diskov predstavuje sedem hviezd, ktoré symbolizujú, že Naxiové ženy nosia slnko a mesiac a nesú hviezdy. Aby vychvalovali cnosti usilovnej práce žien Naxi, štrnásť semišových nití visiacich zo stredu siedmich malých diskov predstavuje nádherné lúče vyžarované hviezdami Slnka a Mesiaca, ktoré svetu prinášajú svetlo a teplo.


Hovorí sa, že na oblohe bolo v staroveku deväť slnka a Zem horela. Bolo to iba počas dňa a nebola noc. Suchá mágia vyvolala zmätok a ľudia nežili. Naxiho dievča menom Yinggu je odhodlané zbaviť ľudí sucha. Jej ohnivé srdce sa dotklo troch kniežat. Spoločne bojovali proti vyprahnutému diablovi a žiaľ, prišli o život. V tom čase poslali Xuelong viac ako traja bohovia v Beijue, aby pomohli a prehltli osem sĺnk, čím tlmili diabla. Svet sa potom rozlúči s horúcimi, je tu dážď, potom snehový drak vyplivne chladné slnko, na mesiac, ďalších sedem hviezd do šálu starodávneho dievčaťa. Toto je pôvod šatky Naxi