Domov > Novinky > Obsah

Chráňte staroveké techniky farbenia

Jan 13, 2020

Chráňte starodávne farbiace techniky


Na nedávnom veľtrhu ekodizajnu v Číne pritiahla žena z hlavného mesta kostým zdobený jedinečnou tradičnou farbiacou technikou.


„Všetky tieto výrobky vyrábajú ľudia, ktorí prenášajú dôležité kultúrne dedičstvo,“ povedal Chang Lei, zakladateľ dielne Pekingu Buran Shanfang.


V priebehu rokov sa majiteľka mladistvých podnikateľov pokúsila chrániť a inovovať ohrozené remeselné praktiky, ako aj podporovať zamestnanosť chudobných žien etnických menšín.


„Celý svoj život sa budem venovať budovaniu sociálnej značky pre tradičné techniky farbenia,“ povedala China News News počas nedávneho rozhovoru v jej ateliéri.


Prejdete na obchod s farbením


„Môj prvý kontakt s batikami a farbivami na tie sa nachádzal v múzeu ľudových krojov v Pekinskom inštitúte módy. Zaujíma ma ich odvážne farby a bohaté vzory, o ktoré som prejavil silný záujem,“ spomína Chang, ktorý bol potom študentom odbor sochárstva.


Odvtedy strávila všetky sviatky učením sa zručností v horských dedinách v provinciách Yunnan a Guizhou v juhozápadnej Číne.


Po ukončení štúdia absolvovala študijný pobyt na Blízkom východe, v Európe a Severnej Amerike, kde integrovala tradičné čínske farbiarske remeslá s miestnym umením a vystavovala svoje inovatívne diela na rôznych výstavách.


Po návrate domov si založila vlastné štúdio. Na rozšírenie výroby otvorila začiatkom tohto roka v čínskej provincii Guizhou v juhozápadnej Číne závod mimo závodu.


„Organické farbivo vyrobené z prírodných rastlín ako pigmenty, batika a tie-farbivo ako kefa, textilné materiály a šály vyrobené týmto spôsobom sú najlepším nosičom čínskych farbiacich techník, berúc do úvahy mletú hodvábnu tkaninu,“ uviedla.


Tkanina a šatky sú hlavným zameraním Changovho štúdia. Okrem toho vyvinula najrôznejšie produkty a služby vrátane hodov, umeleckých diel na mieru, kostýmov na mieru a doučovania.


Ochrana tradície umierania


Zamestnanci, ktorí sa zaoberajú maľovaním a výšivkou v továrni Chang, sú oficiálne uznaní takzvaní „dediči nehmotného kultúrneho dedičstva“ vo veku od približne 50 do 80 rokov. Mnohí z nich sú takzvaní „prázdni hniezda“, čo znamená starších občanov, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach.


„Tieto tety a babičky tkajú tkaniny a vyšívajú a vyfarbujú látky už od detstva. Ich životy sú živým múzeom farbiacich techník,“ uviedla.


„Obmedzená konvenčnými myšlienkami a prírodnými prostrediami, väčšina z nich nikdy neopustila svoju dedinu celý život,“ dodala.


Preto umiestnila svoju továreň v horskej dedine v Qiandongnan Miao a autonómnej prefektúre Dong v Guizhou, v oblasti obývanej mnohými etnickými menšinami.


V mnohých horských dedinách Qiandongnan sa väčšina mladých žien presťahovala do miest, aby si našli prácu, zatiaľ čo starší ľudia predávajú zeleninu alebo robia nejakú manuálnu prácu na živobytie.


„Dúfame, že poskytovaním zamestnania a bezplatného školenia môžeme povzbudiť viac mladých ľudí, aby pomohli odovzdať plavidlo a pomôcť starším ľuďom zlepšiť ich životnú úroveň,“ vysvetlila.


Vytváranie inovácií


„Najlepšie dedičstvo tradície je nechať ho vstúpiť do života ľudí,“ povedal Chang, ktorého návrhy majú za cieľ nadviazať spojenie s prírodou a históriou prostredníctvom každodenných vecí.


Teraz zameriava všetku svoju energiu na štúdium tradičných zručností a vytváranie nových prielomov v oblasti vzorov, textílií a farieb, vrátane indiga.


„V skutočnosti dokážeme z rastlín vyrobiť bohaté farby. Použitím tejto techniky môžeme vyrobiť veľa výrobkov, ktoré si verejnosť obľúbila,“ uviedla a ukázala desiatky farebných vzoriek.


Pokiaľ ide o vzory vzorov, je presvedčená, že iba „dekonštrukciou a rekonštrukciou“ tradičných vzorov môžu získať trh.


Najväčší problém, s ktorým sa stretla, je však v tom, ako zabezpečiť, aby integrácia tradičných remesiel a moderného umenia bola prijateľná pre jej zamestnancov, z ktorých väčšina je negramotná.


„Pokúsili sme sa zjednodušiť proces tvorby našich umeleckých diel a založiť ich na tradičných vzoroch,“ uviedla. Okrem toho zostala v dedine viac ako dva mesiace a každý deň komunikovala so zamestnancami.


Na otázku o svojom dlhodobom pláne rozvoja Chang uviedla, že v súlade s politikou a podporou miestnej samosprávy uskutoční rekonštrukciu svojej továrne.


„Budeme túto továreň najprv dobre spravovať a potom ju necháme poháňať rozvoj okolitých dedín,“ uzavrela.