Domov > Novinky > Obsah

Ako prať a vyčistiť hodvábny šál: 10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť

Nov 14, 2019

Ako prať a vyčistiť hodvábny šál: 10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť


Tak dlho sme písali o mnohých rôznych spôsoboch, ako môžete navrhnúť šály a módne-dôvtipné celebrity, ktoré nosia šály, a napriek tomu sme sa ani raz nezmienili o tom, ako by ste sa mali starať o svoj krásny doplnok - čo je vlastne trochu trápne. Preto dnes robíme presne to, čo robíme.

Tak nejak. Poukážeme na veci, ktoré by ste NEMALI robiť so svojím šatkou. Ak sa vyhnete takýmto chybám, váš šál vydrží dlhšie. Šatky sú dodávané z rôznych materiálov, takže každý typ vyžaduje iný spôsob starostlivosti.

Aby bol tento článok jednoduchý a krátky, sústredíme sa najprv na jeden typ šatky a až potom prejdeme na iný. Začneme najpopulárnejším - hodvábnym šálom.

Ak ste vášnivým zberateľom hodvábnych šál, poznačte si tieto časté chyby a nezabudnite ich spáchať. Pamätajte, že váš šál bude trvať iba dovtedy, kým dostane požadovaný TLC.

1. Nikdy neprehliadnite pokyny pre starostlivosť

Je smutné povedať, ale väčšina ľudí nakoniec urobí túto chybu. Výhľad na pokyny pre starostlivosť, pretože ste príliš leniví alebo príliš zaneprázdnení, vás môže stáť šťastie, najmä ak sú vaše šatky od značiek ako Hermes a Chanel.

Predtým, ako niečo urobíte, vždy, rovnako ako vždy, prečítajte pokyny pre starostlivosť. To znamená, že ak je na štítku uvedený text „Iba na suché čistenie“, nezabudnite vziať šál do čistiacich prostriedkov.

Z dôvodu vysokej kvality a chúlostivosti materiálu použitého na výrobu šatiek Burberry by sa nikdy nemali umývať ručne. Pokyny na starostlivosť nájdete na etikete šatky a požiadajte o pomoc svojho suchého čističa.

2. Nevkladajte hodvábny šál do práčky

Šatky, ktoré je možné prať, vydržia dlhšie, ak ich umyte rukou, namiesto ich vloženia do práčky. Najmä hodváb vyžaduje jemné pranie, aby vlákna zostali nedotknuté.

3. Hodvábny šál počas prania nekričte, nekrútte ani ním nemierajte

Nie je potrebné, aby ste vedeli, že hodváb je veľmi jemná látka, preto ju musíte jemne umyť. To v podstate znamená, že by ste nikdy nemali krútiť, krútiť alebo trieť hodvábny šál, ak si chcete zachovať jeho tvar a udržať tkaninu nedotknutú (hodvábne vlákna sa môžu uvoľniť, keď sú ohrozené).

Jemné vytlačenie vody je jedným zo spôsobov, ako vysušiť šál. Ale ešte lepším spôsobom je položiť ho na suchý uterák, potom ho stlačiť a prevrátiť, aby sa vytlačila voda.

4. Nikdy nevkladajte šál do sušičky

Hodvábny šál by ste samozrejme nemali dať do sušičky. Prečo by si? Intenzívne teplo môže spôsobiť, že hodváb stratí lesk a prípadne sa zmenší. Nielen to, ale tiež to môže spôsobiť zlomenie vlákien.

Sušenie vášho šálu na vzduchu je vždy tou najlepšou voľbou, pretože je to ten najjemnejší. Nezabudnite však urobiť chybu číslo 5 nižšie.

5. Nikdy nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu

Silné teplo môže opäť poškodiť hodvábne vlákna. Navyše samozrejme existuje skutočnosť, že priame slnečné svetlo môže spôsobiť, že látka stratí svoju farbu.

6. Nikdy nepoužívajte na šál tvrdé chemikálie (bielidlo, parfumy atď.)

Tvrdé chemikálie môžu narušiť hodvábne vlákna a môžu dokonca spôsobiť škvrny alebo nežiaduce škvrny. Preto je pri umývaní vždy najlepšie udržiavať bielidlo od šálu. A vždy pamätajte, aby na ňu nestriekali ani parfumy.

7. a 8. Nehladzujte hodvábny šál, keď je suchý a žehlite pri vysokej teplote

Ak musíte odstrániť svoje vrásky z hodvábneho šálu, nikdy ho nežehlite, kým je suchý. Železo za vlhka. Neumiestňujte ani vlhkosť, pretože by mohli vytvoriť škaredé kruhy alebo okrúhle značky.

Napokon nikdy nepoužívajte vysoké teplo pri žehlení hodvábu. Uistite sa, že je žehlička zapnutá.

9. Neumývajte inými farbami

Aby ste boli v bezpečí, nikdy si neumývajte hodvábny šál inými farbami z dvoch jednoduchých dôvodov. Nechcete, aby vám do šálu krvácali iné farby, ani nechcete, aby farby z hodvábneho šálu prenikli do iných odevov alebo šatiek, ktoré vy umyť to.

10. Šál nikdy neskladujte na vlhkom mieste

Ako viete, hodváb je prírodné vlákno podobné vlne. To znamená, že je náchylný k zhoršovaniu kvality a morom. Na uloženie šál nepoužívajte mothballs, pretože potom budú cítiť strašne.