Domov > Novinky > Obsah

Poznáte históriu hodvábu? (Časť prvá)

Dec 06, 2019

Poznáte históriu hodvábu? (Časť prvá)

Čína je rodiskom hodvábu . Hodváb je jednou z dôležitých charakteristík čínskej civilizácie. Má veľa spojení s čínskymi slávnostnými systémami, kultúrou a umením, zvykmi, vedou a technológiou. Starí Číňania vynašli a sériovo vyrábali hodvábne výrobky a otvorili prvú rozsiahlu obchodnú výmenu medzi Východom a Západom v histórii sveta. Poďme do historickej chodby hodvábu a pochopme nádherný svet hodvábu.

Počiatočný vývoj

Podľa archeologických nálezov odborníci špekulovali, že v polovici neolitu začala Čína pestovať priadku morušovú a tkať hodváb. Je to kokón priadky morušovej, ktorý bol objavený v dedine Xiyin, provincii Xia, provincia Shanxi v roku 1926. Škrupina mušle je dlhá asi 1,36 cm a má šírku asi 1,04 cm. Je odrezaný ostrou čepeľou. čo ľuďom poskytuje skutočnú vec na štúdium pôvodu hodvábu .

silk clothing

Obdobie Shang a Zhou

Poľnohospodárstvo dynastie Shang sa rozvinula veľmi dobre a do značnej miery sa vytvoril aj sesterský priemysel. Aj keď počet komerčných hodvábnych textílií objavených v archeológii bol obmedzený, objavili sa žakárové tkaniny, čo naznačuje, že technológia tkania v tom čase dosiahla značnú úroveň. Počas dynastie Západného Zhou mali oponenti vládcov prísnu organizáciu a riadenie priemyselnej výroby a technológia výroby hodvábu sa v porovnaní s dynastiou Shang zlepšila.

Jarné a jesenné obdobie a obdobie bojujúcich štátov bolo obdobím prechodu z otroctva do feudalizmu v čínskej histórii. Odvetvie priadky morušovej bolo hodnotené a rozvoj poľnohospodárstva a moruše sa stal dôležitou národnou politikou bohatých a silných krajín. Počas obdobia bojujúcich štátov sa stala zreteľnejšou špecializovaná deľba práce na výrobu hodvábu a niektoré technológie sa odovzdávali z generácie na generáciu a dosiahli pomerne vysokú úroveň.

Qin a Han Dynasties

Qin a Han Dynasties boli obdobím počiatočnej konsolidácie a rozvoja feudálnej spoločnosti v Číne. Zjednotenie Qinu a vytvorenie centralizovaného systému položili základy prosperity dynastie Han. Bol zavedený rozsiahly hodvábny priemysel a jeho výrobky zodpovedajú hlavne potrebám súdu a vlády; súkromný hodvábny priemysel sa tiež veľmi rozvinul a niektoré semináre si vytvorili svoje vlastné vlastnosti a popularitu. Oblasť výroby hodvábu sa vyvinula v porovnaní s dynastiiami Shang a Zhou. Od východnej dynastie Han sa brokát na juhozápade stal národne slávnym hodvábnym výrobkom. S rozsiahlym rozšírením dynastie Han v Číne dosiahol obchod a výroba hodvábu bezprecedentnú úroveň prosperity.

silkworm

Wei Jin obdobie

Počas Wei, Jin a južných a severných dynastií vojna pokračovala, krajina sa rozdelila na dlhú dobu a režim sa často menil. Aj keď je vývoj výroby hodvábu náročný, je bohatý na obsah a má rôzny vzhľad. Počas tohto obdobia bol sever stále hlavnou výrobnou oblasťou hodvábnych tkanín. Po operácii južných dynastií sa ďalej rozvíjal, čím sa položil základ pre vzostup hodvábneho priemyslu Jiangnan po strednom dynastii Tang.

Dlhodobé vojny v Troch kráľovstvách, Wei a Jin Dynasties av severných a južných dynastiách spôsobili vážne škody pre hospodárstvo povodia Žltej rieky. V dynastii Sui sa zameranie čínskeho hodvábneho hodvábneho priemyslu presunulo do povodia rieky Yangtze.

Venujte pozornosť nám a získajte históriu vývoja hodvábu po Wei a Jin Dynasties.