Domov > Novinky > Obsah

Prehľad procesu spracovania hodvábu

Dec 10, 2019

Prehľad procesu spracovania hodvábu


V staroveku bol hodváb typom textilu tkaného. V dôsledku rozšírenia textilných materiálov v modernej dobe sa všetky textílie tkané syntetickými alebo prírodnými vláknami môžu nazývať generalizované hodváb. A viete o procese tkania hodvábu? Tento článok vám predstaví.

1. Hodvábne navíjanie

Pôvodná metóda navíjania hodvábu je namočiť kokóny priadky morušovej do horúcej vodnej polievky, priťahovať hodváb ručne a navíjať ich na hodvábne koše, aby sa stali surovinou tkaného hodvábu. Hrnce a koše sú originálnym nástrojom na navíjanie hodvábu. Kokón priadky morušovej môže extrahovať asi 1 000 metrov dlhé hodváb a niekoľko kokonového hodvábu sa spojí do surového hodvábu.

Vinutie hodvábu je hlavným procesom v procese výroby hodvábu. Podľa požiadaviek špecifikácií produktu sa kokonové hodváb niekoľkých varených kokónov separuje a kombinuje do surového hodvábu. Existuje mnoho metód navíjania hodvábu. Podľa odlišnej polohy kokon počas procesu navíjania hodvábu sa môže rozdeliť na druhy plávajúcich roztočov, polopotopenie a potápanie. Plávanie a potápanie kukly priadky morušovej závisí hlavne od množstva absorpcie vody v dutine spúta po varení.

2. Tkanie

Po spracovaní sa surové hodváb rozdelí na osnovu a útok a podľa určitého organizačného práva sa navzájom prepletie, čím sa vytvorí hodvábna tkanina, ktorá je procesom tkania. Výrobný proces všetkých druhov hodvábnych tkanín nie je rovnaký. Dá sa rozdeliť na dva typy: surové tkanie a tkanie priadze.

(1) Surová látka: osnovné a útkové priadze sa vyrábajú na textílie bez farbenia a potom sa zelené hodváb rafinuje a zafarbí na hotové výrobky. Tento druh výrobného režimu má nízke náklady a krátky proces, čo je hlavný režim používaný pri výrobe hodvábu.

(2) Tkané priadze sa vzťahujú na farbenie osnovy a útku pred tkaním a hotový výrobok sa vytvára po tkaní bez ďalšieho zušľachťovania a farbenia. Táto metóda sa väčšinou používa na výrobu moderných hodvábnych tkanín , ako sú brokát, taft, atď. Pred tkaním by sa mali pripraviť prípravky, ako je napríklad impregnácia na zmäkčenie sericínu, zmiešanie a krútenie, aby sa zlepšila výkonnosť produktu, deformácia a navíjanie atď. Súčasne by sa kvôli silnej absorpcii hodvábu mala vykonávať práca odolná voči vlhkosti. Hlavné automatické krosná používané pri výrobe hodvábu sú: krosná pre vodné vlákna pre tkaniny zo syntetických nekonečných vlákien a krosná pre tkáňové žakárové tkaniny.

3. Farbenie a usporiadanie

Farbenie a usporiadanie sa vzťahuje na proces chemického spracovania textilných materiálov (vlákien, priadzí a textílií). Farbenie a aranžovanie spolu so spriadaním, tkaním alebo pletením, aby sa vytvoril celý proces textilnej výroby, kvalita farbenia a aranžovania má dôležitý vplyv na úžitkovú hodnotu textílií. Tento proces zahŕňa najmä procesy rafinácie, bielenia, farbenia, tlače a usporiadania surového hodvábu a textílií.

silk

(1) Rafinácia

Hodváb sa skladá z dvoch monofilov, ktorých hlavným telom je hodvábny fibroín a vonkajšia vrstva je zabalená do sericínu. Väčšina pigmentov, olejov, voskov a anorganických solí je prítomná v sericíne. Tieto nečistoty majú veľký vplyv na účinok tlače, preto sa musia pred farbením odstrániť. V dlhodobej praxi si ľudia osvojili vlastnosti, podľa ktorých sa sericín ľahko rozpustí v horúcej vode pôsobením chemických látok alebo enzýmov. A použitím slabosti sericínu, zahriatím surového hodvábu v zmesi mydla a sódy, sericín sa po zahriatí hydrolyzuje. Po takejto rafinácii sa sericín odstráni, aby sa zachoval hodvábny fibroín, a odstránia sa nečistoty, ako sú pigmenty, tuky a vosk, čím sa získa hodvábny produkt bielej farby. Surové hodváb po odplynení sa nazýva hodvábne farbené priadze. Stupeň odplynenia surového hodvábu sa musí určiť podľa výrobných požiadaviek.

(2) Bielenie

Odplynené hodvábne vlákna by sa mali bieliť, aby sa odstránil prírodný pigment. Inak, ak sa zafarbí na svetlú farbu, zmení sa farba hotového výrobku v dôsledku prítomnosti prírodných pigmentov. Hodváb možno bieliť rôznymi bieliacimi prostriedkami. Oxid tiomočovinový je druh redukovaného bieliaceho činidla. Jeho hodnoty BSK a COD sú nízke, takže sa môže používať ako netoxické bieliace činidlo s nízkym znečistením. Uplatňovanie TDU je však obmedzené z dôvodu jeho vysokej ceny

(3) Farbenie

Po rafinácii bieleho hodvábu farby vstúpi do fázy farbenia. Farbenie je proces, pri ktorom sa farbivá a priadka morušová chemicky reagujú, aby sa hodváb mohol farbiť rôznymi farbami. Pretože hodváb je bielkovinové vlákno a nie je odolný voči alkáliám, malo by sa farbenie vykonávať v kyslom alebo takmer neutrálnom farbiacom roztoku. Hlavnými farbivami používanými pre hodvábne tkaniny sú: kyslé farbivá, reaktívne farbivá, priame farbivá a kypové farbivá. Farba produktu vyfarbeného kyslou farbou je svetlá. Po vyfarbení môže byť spracované katiónovým fixačným činidlom, aby sa zlepšila stálosť produktu pri praní. Reaktívne farbivá majú dobrú stálosť pri praní na hodváb . Metódy farbenia tkanín sa líšia v závislosti od rôznych tkanín.

(4) Tlač

Tlač je proces, pri ktorom sa farbivo tlačí na látku v súlade s navrhnutou farbou kvetu. Bežne používané tlačové procesy zahŕňajú priamu tlač, výtlačnú tlač a tlač proti farbivám. Priama tlač znamená, že farebná pasta sa tlačí priamo na hodváb cez doskovú tlačovú dosku. Je to jedna z najzákladnejších metód tlače. Vykladacia tlač je proces farbenia bieliacim prostriedkom. Pred tlačou a farbením sa hodvábna tkanina vyfarbí kyslým farbivom s azo štruktúrou a potom sa farbiaca tkanina potlačí bieliacim prostriedkom obsahujúcim deštruktívny pigment. Po naparení je tlačová časť biela. Anti-farbivá tlač je potlačiť bielu pastu na hodvábnu tkaninu podľa vzoru a po vyschnutí ju farbiť. Pretože vzor je v protibielej paste, nebude sfarbený a zvyšok bude sfarbený.

Silk Weaving Process

(5) Dokončenie

Po rafinácii, zafarbení a potlačení hodvábu môže byť textília konečne dokončená. Proces konečnej úpravy rieši najmä problémy s vlhkosťou, vráskami a nerovnomernosťou šírky dverí, ktoré zostali v predchádzajúcich procesoch, čím sa hodvábna tkanina stáva mäkšou a zvyšuje jej funkčnosť. Hlavnými metódami sú mechanické a chemické spracovanie. Ošetrené textílie sú nielen vhodnejšie na nosenie, ale tiež rozširujú oblasť spotreby hodvábu.

Po vyššie uvedenom spracovaní sa hodváb dá vyrobiť z hodvábneho oblečenia , hodvábnych vankúšov , hodvábnych pyžam , hodvábnych očných masiek atď. Čínsky hodváb je známy svojou vynikajúcou kvalitou, vynikajúcou farbou a bohatou kultúrnou konotáciou.